Kamila Zielonka – założycielka Studia tańca Camille – STC dance&more. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu, uhonorowana nagrodą patronki szkoły dla Najlepszego Absolwenta szkoły. Uważa, że taniec jest lustrem w którym możemy poznać i zobaczyć siebie. To wolność, radość i energia w każdej komórce naszego ciała.. O zaletach tańca w rozmowie z Dorotą Pawelec.

 

DP: Taniec – dla jednych może nie istnieć, inni nie potrafią bez niego żyć. Jak Ty się w nim zakochałaś?

KZ: Będąc małą dziewczynką, odkąd pamiętam byłam w ruchu. Gdy tylko usłyszałam muzykę, dźwięki, rytm od razu tańczyłam w swój wymyślony sposób. Oczywiście próbowałam zaangażować najbliższych, ale tylko ja miałam w sobie taką chęć ruchu i niespożytkowanej energii. Przepełniona radością dostałam pierwszą pracę w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Potem los pokierował mnie w kierunku Teatru Muzycznego w Poznaniu, Opery na Zamku w Szczecinie oraz Opery Wrocławskiej we Wrocławiu, gdzie do 2020 roku pracowałam jako tancerka. W międzyczasie zostałam mamą 🙂 Zdecydowałam się spełniać kolejne marzenia. Przekazać innym swoją pasję do tańca i ruchu. I tak o to spełniam kolejne marzenie własna Szkoła tańca. Co dalej hmm jest jeszcze kilka pomysłów do spełnienia.

DP: Taniec nazywany drugim językiem człowieka od lat fascynuje naukowców, którzy ciągle szukają odpowiedzi na pytanie dlaczego tańczymy.

KZ: Teoretycznie wszyscy znamy odpowiedź – dla zdrowia, dla przyjemności czy dla utrzymania kontaktów społecznych. Jednak te same efekty możemy osiągnąć innymi sposobami. Ja wybieram taniec, bo dla mnie to radość życia.

DP: Więc co takiego jest w tańcu, że nie rezygnujemy z niego przez całe życie, tak jak Ty ?

 

KZ: Taniec – dobry sposób na uwalnianie emocji. Jest naszym naturalnym instynktem. Wystarczy popatrzeć na małe dzieci, którym nikt nie tłumaczy do czego służy taniec, ani nikt ich nie uczy jak to robić, a one radzą sobie z tym świetnie. W ten sposób najłatwiej mogą wyrazić swoje emocje. W dorosłym życiu taka forma aktywności to również doskonały sposób na uwolnienie z nadmiaru emocji, które w innym przypadku próbowalibyśmy stłumić. Tańcząc możemy wyrzucić z siebie złość, lęk czy nadmiar stresu. Regularny taniec pobudza wydzielanie endorfin oraz obniża poziom kortyzolu w organizmie. Dzięki temu poprawia nam się nastrój, zwiększa poziom energii i radości życia.

DP: Taniec jest więc formą ekspresji, niekoniecznie wyuczoną. Gdyby ktoś jednak poczuł miłość to tej dyscypliny, to jakiego rodzaju tańca można się u Ciebie nauczyć?

KZ: Nie każdy z nas może być doskonałym tancerzem ale wszyscy powinniśmy to robić. U mnie możesz nauczyć się baletu, hip-hopujazz czy tańca klasycznego – wszystkie rodzaje tańca to moc korzyści dla zdrowia. Bez względu na to czy wybierzemy hip-hop, jazz czy balet, taniec będzie miał zbawienny wpływ na nasze ciało i umysł. Nie obciąża za bardzo organizmu, za to uczy równowagi i koordynacji. Zwiększa zakres ruchu w stawach, likwiduje blokady i napięcia w mięśniach oraz świetnie poprawia krążenie. Tańczenie pomaga w pozbyciu się nadmiaru kilogramów, obniża też poziom cholesterolu we krwi i reguluje ciśnienie. Taniec to również jedna z form ruchu polecana dla osób, które walczą z osteoporozą. Pod jego wpływem wzmacnia się gorset mięśniowy oraz zwiększa gęstość kości. Jest kompleksową gimnastyką dla całego ciała, dzięki czemu poprawia się płynność ruchów. Osoby, które regularnie tańczą maja zaufanie do swojego ciała i lepiej radzą sobie w sytuacji potknięcia czy upadku.

 

DP: Czyli lepiej czują swoje ciało. A jak to jest w przypadku dzieci?

KZ: Dla dzieci taniec stanowi ważny element wpływający pozytywnie na rozwój ich motoryki oraz wytrzymałości. Dzięki temu stają się one bardziej zwinne, szybkie i gibkie. Taniec dla dzieci to także szansa na wykształcenie pewności siebie u maluchów oraz nauka radzenia sobie ze stresem. Udowodniono również, że dzieci, które regularnie brały udział w zajęciach tanecznych miały wyższą odporność niż rówieśnicy i rzadziej zapadały na choroby wirusowe.

DP: Czyli Szkoła tańca, to remedium na samotność i izolację.

KZ: W dzisiejszych czasach, wielu z nas, pomimo codziennego przebywania w tłumie ludzi czuje się osamotnionymi. Wynika to z bardzo słabych i powierzchownych relacji z innymi w życiu codziennym. Taniec ponownie otwiera nas na innych ludzi, uczy właściwych wzorców społecznych a to świetnie wpływa na nasze samopoczucie. Szczególnie dotyczy to osób starszych, dla których szkoła tańca to doskonałe miejsce na zaangażowanie się lokalną społeczność i kontakt z innymi ludźmi. Bliskość i bezpośredni kontakt z innymi osobami w trakcie zajęć tanecznych okazują się doskonałym remedium na stany depresyjne u ludzi w starszym wieku.

DP: W jaki sposób taniec pomaga przełamywać bariery?

KZ: Taniec uczy pewności siebie. Zazwyczaj wystarczy kilka lekcji, a nawet największy sceptyk zaczyna wierzyć w swoje możliwości taneczne. Dobra szkoła tańca to miejsce, gdzie po kilku pierwszych chwilach zawahania, każdy uczestnik może odkrywać jak wiele daje taniec. Szczególnie łatwo zauważyć to w przypadku kobiet, które początkowo onieśmielone, szybko stają się bardziej pewne siebie. Taniec to także sposób na przełamywanie barier. Fizycznych i mentalnych. Wystarczy tylko zapisać się na lekcje, a każde spotkanie będzie wzmacniać nasze ciało i zacieśniać relacje z innymi.

Taniec to doskonała aktywność dla wszystkich bez względu na wiek i preferencje muzyczne. Każdy z pewnością wybierze coś dla siebie. Najważniejsze to zrobić pierwszy krok, słuchać swojego ciała oraz odnaleźć radość i przyjemność w tańczeniu dla samego tańca.

 

DP: Dziękuję Ci za rozmowę, gdzie możemy dowiedzieć się czegoś na temat Twoich warsztatów i kursów?

KZ: Dziękuję, zapraszam na moją stronę Studio Camille.pl, gdzie poznacie naprawdę wszystkie możliwości jakie daje taniec

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Eksperci

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Białko – jego rola w procesie odchudzania

Skuteczna dieta odchudzająca zdecydowanie zaleca zwiększenie podaży białka. Wynika to z fa…