Skuteczna dieta odchudzająca zdecydowanie zaleca zwiększenie podaży białka. Wynika to z faktu, że białko jest niskokaloryczne i cechuje je słaba dostępność energetyczna. Założeniem diety białkowej na odchudzanie jest to, że zwiększenie ilości protein ułatwi utratę zbędnych kilogramów. Podczas trawienia białka organizm spala więcej energii, niż w czasie trawienia tłuszczu czy węglowodanów.

Jakie białko w diecie odchudzającej jest najlepsze?

Samo białko powinno stanowić około 15% diety, ale duże znaczenie ma również rodzaj białka. Według specjalistów najlepiej jest dostarczać około 40 – 60% białka pochodzenia zwierzęcego, natomiast resztę powinno stanowić białko pochodzenia roślinnego.

Podział białek dokonuje się ze względu na zawartość aminokwasów. Wyróżnia się pełnowartościowe i niepełnowartościowe białka. Te pierwsze zawierają w sobie wszystkie aminokwasy, a tym drugim brakuje minimum jednego cennego aminokwasu. Produkty bogate w białko to przede wszystkim:

  • mięso,
  • ryby,
  • produkty mleczne,
  • warzywa strączkowe.

Dla osób trenujących, dobrym uzupełnieniem diety w białko może być odżywka białkowa. Dużym plusem takiego produktu jest jego szybkie trawienie, nie obciążające organizmu.

Ilość białka w diecie

Białko a jajko
Białko a jajko

Osoby, które trenują będą miały zwiększone zapotrzebowanie na białko, ze względu na podejmowaną aktywność fizyczną. Z tego powodu sportowcy uprawiający sporty siłowe i sylwetkowe mają znacznie wyższe zapotrzebowanie na proteiny. Wynosi ono od 2g na 1kg masy ciała na dobę.

Drugim ważnym aspektem jest fakt, że w trakcie odchudzania istnieje większe ryzyko wzrostu procesów katabolicznych, co związane jest z zagrożeniem utraty masy mięśniowej. Właśnie dlatego w trakcie odchudzania warto zwiększyć przyjmowanie białka, nawet do 3g na 1kg masy ciała na dobę. Przykładowo osoba o wadze 80kg, która trenuje i buduje masę mięśniową, powinna dostarczać minimum 160g białek dziennie.

Białko po treningu w diecie odchudzającej

Białko kojarzy się zwykle w budową masy mięśniowej. Z tego względu głównie kobiety mają pewne obawy przed korzystaniem z niego w czasie procesu odchudzania. Jednak porcja białka po siłowym treningu nie tylko ochroni tkankę mięśniową, ale również przyspieszy procesy regeneracyjne. Jak wiadomo, w trakcie odchudzania organizm znajduje się na ujemnym bilansie kalorycznym. To oznacza, że ciało będzie miało mniej dostępnej energii, aby utrzymać wysoki poziom regeneracji. Z tego powodu warto korzystać z dodatkowej pomocy, która poprawi właściwości regeneracyjne oraz odbuduje uszkodzone struktury. Spożywanie odżywki białkowej bezpośrednio po treningu będzie nasilać procesy anaboliczne. To z kolei ograniczy pozyskiwanie energii ze struktur białkowych ciała.

Badania wykazały, że dieta wysokobiałkowa przyspiesza procesy przemiany materii nawet o 25%. Oprócz tego pomaga ukształtować sylwetkę u osób systematycznie trenujących. Warto wiedzieć, że spośród wszystkich makroskładników, białko pochodzące z produktów mlecznych w najwyższym stopniu wpływa na uczucie sytości i zapobiega uczuciu głodu.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
  • Odchudzanie

    Czy jazda na rowerze odchudza?

    Czy jazda na rowerze odchudza? Nie brakuje osób, które systematycznie jeżdżą na rowerze. T…
Załaduj więcej Odchudzanie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Dlaczego warto przetańczyć całe życie ? – wywiad z Kamilą Zielonką

Kamila Zielonka – założycielka Studia tańca Camille – STC dance&more. Absolwentk…